II Piknik Militarny w Jastrowiu - relacja


 

W dniach 9-11 sierpnia 2013 roku, w Jastrowiu odbył się II Piknik Militarny pod nazwą “Pierwszy dzień wolności” - byliśmy współogranizatorem tej imprezy.

Podczas tych trzech dni, do miasta zjechały historyczne, jak i współczesne pojazdy pancerne, a wraz z nimi cała rzesza rekonstruktorów walk z czasów pierwszej oraz drugiej wojny światowej. Uczestnicy pikniku mogli na własne oczy podziwiać m.in. legendarny czołg T-34, znany bardziej z filmu “Czterej Pancerni I Pies” jako “Rudy 102” oraz replikę niemieckiego czołgu Pantera.

 

 

Tegoroczny Piknik Militarny w Jastrowiu był już drugą edycją tej imprezy. Relację całego wydarzenia nalżałoby zacząć od piątku, 9 sierpnia. W Jastrowiu zjawiły się wówczas pojazdy wojskowe na kołach i gąsienicach, którymi moża było się przejechać po specjalnie wyznaczonym do tego terenie.

Każdy, kto przyszedł na imprezę mógł skosztować prawdziwej wojskowej grochówki z kuchni polowej oraz nabyć militarne pamiątki na stoiskach handlowych. Gwiazdą wieczornych występów artystycznych był zespół “Szulerzy”.

Sobota upłynęła pod znakiem inscenizacji batalistycznych.W ciągu jednego dnia przeprowadziliśmy z dużym rozmachem trzy takie przedstawienia, zatytułowane kolejno: “Pierwsza wojna światowa”, “Partyzanci '44” oraz “Bitwa pancerna”. Podczas tych działań widzowie mieli okazję poczuć się jak na planie filmowym. Teren pokazów został specjalnie przygotowany – stworzono okopy oraz umocnienia, w których symulację walki toczyło stu rekonstruktorów, w autentycznych mundurach z okresu II wojny światowej. Na początku inscenizacji rozległ sie przeraźliwy dźwięk syren, alarmujących przed nalotem wrogich samolotów, które po chwili pojawiły się na niebie. Ogromne było zdziwienie widzów, gdy rozstawiona obrona przeciwlotnicza zaczęła strzelać do nadlatującego wroga. Strzały te wyglądały jak prawdziwe, ponieważ dzięki świetnym efektom pirotechnicznym, z luf wydobywały się płomienie, a huk był prawie tak potężny jak przy strzelaniu z prawdziwej amunicji. Po odparciu ataku z powietrza, nastąpiła potyczka wojsk polsko-radzieckich z żołnierzami niemieckiego Wehrmachtu. Każdy z rekonstruktorów uzbrojony był w prawdziwe karabiny typu Mosin, Mauser i Pepesza (oczywiście strzelano ślepymi nabojami). Jako wsparcie dla każdej z walczących stron, nadjechały czołgi – T-34 oraz Pantera, które również przeprowadzały symulację strzałów. W kulminacyjnym momencie, jeden z żołnierzy polsko-radzieckich, desperacko podbiegł pod niemiecki czołg i cisnął w niego butelką zaaranżowaną na “koktail mołotowa”. Widownia zamarła z wrażenia, gdy cały czołg stanął na moment w płomienach.

Oprócz inscenizacji batalistycznych, wieczorem odbyły się koncerty i występy artystyczne. Gwiazdami wieczoru były zespoły “Masters” oraz “Skaner”. Zabawa trwała aż do późnych godzin nocnych.

W niedzielę uczestnicy podziwiali pokazy kawalerii, pokazy psów obronnych oraz prezentację pojazdów wojskowych. Cała widownia ponownie nie mogła wyjść z podziwu, gdy widziała jak jeźdźcy na koniach przeskakują przez palącą się przeszkodę.

 

Imprezę zorganizowali:

Urząd Gminy i Miasta Jastrowia

Ośrodek Kultury w Jastrowiu

firma PHU TOMEX - właściciel serwisu centrum-militarne.pl

 

Kolejny Piknik Militarny w Jastrowiu odędzie się w sierpniu 2014 roku

 

Poniżej prezentujemy zdjęcia z tegorocznej imprezy